Brewski Cherry King
Producent:
Brewski
Produktgrupp:
Berliner Weisse
Cherry King regerar med syrlig elegans! En fruktig berliner weisse laddad med körsbär, hallon, lime och ett stänk av ingefära. Resultatet är en bärig, livlig och uppfriskande suröl med fina lager av både fruktighet och krydda.
Smaken bjuder på saftiga röda bär i första rummet – tänk körsbärskompott och syrliga hallon – medan limen lyfter helheten med citrusfräschör och ingefäran adderar en subtil värme i avslutet.
Collab med finska Panimoyhtiö Tuju.
Artikelnummer
489520
Varumärke
Brewski
Produktgrupp
Berliner Weisse
Alkoholhalt
5,0%
Land
Sverige
Brewski
Från Helsingborg kommer detta kalasbryggeri som satte sitt namn på Sveriges ölkarta med fruktiga öl såsom Mangofeber och Pango IPA. För att inte tala om deras tårtöler: pastry sours och pastry stouts som alla är inspirerade av olika bakverk. Bakom Brewski står Marcus Hjalmarsson som 2013 fick lov att ställa ett eget bryggverk hos Höganäs Bryggeri. Där experimenterade han med att tillsätta frukt i bryggningen eftersom humlen han köpt var alldeles för dålig. Och Mangofeber var född. Sedan 2014 huserar bryggeriet i egna lokaler i ett gammal slakteri i Helsingborg. Brewski är sedan 2016 också grundarna till en av Sveriges största hantverksölfestivaler, Brewskival, som varje år lockar besökare och bryggare från hela världen. Dessutom har Brewski inte bara en egen bar med taproom, Barski, i Helsingborg utan också i både Oslo och Helsingfors.