Kavaklidere Lal

Producent:

Kavaklidere

Produktgrupp:

Rosévin

Fruktigt, friskt och somrigt rosévin från Egeiska regionen i Turkiet.

🍇 Çal Karası
👁️ Ljus laxrosa färg med klar lyster.
👃 Aromer av färska röda bär såsom jordgubbar, hallon och röda vinbär, kompletterade av blommiga inslag och en lätt kryddighet.
🍷 Torrt och friskt med livlig syra. Smaken är balanserad och elegant med toner av röda bär och en lång, fruktig eftersmak.
🍽️ Serveras vid 6–8 °C till grillad fisk, kyckling, lätt kryddade rätter, pizza eller pasta.

Lâl 12% 75 cl
Flaska 0,75 l
Antal/kolli: 12
Artikelnummer
8327901
Varumärke
Kavaklidere
Produktgrupp
Rosévin
Land
Turkiet
Alkoholhalt
12,0%

Kavaklidere

 Kavaklidere
Kavaklidere (”Poppeldalen”) är den första och mest kända privata vintillverkaren i Turkiet, grundat 1929 i Ankara. Kavaklidere har sedan dess successivt utvecklats till att bli Turkiets ledande vinproducent efter statliga Tekel, med en lagringskapacitet på 19,5 miljoner liter, varav nästan 20 % går på export till Europa, Asien och Nordamerika. Kavaklidere äger 617,5 hektar odlad mark i de viktigaste vinproducerande områdena i Anatolien på turkiska halvön och strävar efter att upprätthålla den perfekta druvor-jord-klimatekvationen för att öka potentialen för de druvsorter som traditionellt odlats där sedan länge, samt internationella sorter.

Mer i samma stil

119,00 kr
<span><a target='_blank' class='button buy-button product-detail__buy-button'>Köp</a></span>
119,00 kr
<span><a target='_blank' class='button buy-button product-detail__buy-button'>Köp</a></span>

Mer från samma producent